Jak řešit rozdělení dědictví

V případě smrti přechází majetek zesnulého na jeho nejbližší pokrevné příbuzné, nestojí-li v závěti něco jiného. K vydědění vlastních potomků by však musel vést závažný, doložitelný důvod, a tak se téměř vždy mohou utěšit alespoň tím, co jim rodič zanechal. V některých případech však nelze dědictví snadno rozdělit, například když vícero sourozenců zdědí nemovitost. Jak tedy v takovém případě postupovat?

bílá rakev

Společné obývání nemovitosti

Pokud všichni dědicové souhlasí, mohou nemovitost obývat společně. Tím tedy převezmou dědictví, a budou jej užívat společně, bez potřeby dělení, budou spoluvlastníky.

Nájem

Lze to také udělat tak, že nemovitost bude obývat pouze jeden dědic, a ten bude druhému vyplácet nějakou dohodnutou část nájmu, kterou bude postupně splácet jeho část nemovitosti, načež se po vyplacení celé části stane výlučným vlastníkem, což by však mělo být smluveno písemně, a ověřeno u notáře, aby později nedošlo k majetkovým sporům. Někdy však jeden dědic nechá toho druhého bydlet v nemovitosti zdarma, avšak nechává si svoji část psanou na sebe.

domeček na kalkulačce

Prodej nemovitosti

V případě, že se dědicové nemohou domluvit, a ani jeden o nemovitost nejeví zájem, lze nemovitost prodat, a výtěžek si rozdělit spravedlivým dílem. V případě prodeje však musí souhlasit s prodejní cenou všichni dědicové.

Vyplacení

Další, a velmi oblíbenou možností je, že jeden dědic, který si chce nemovitost ponechat, vyplatí smluvenou částku dalším dědicům, a stane se tak výlučným vlastníkem. V případě že nemáte hotovost, může si na to půjčit. Pro takovou transakci je ideálním financováním neúčelová hypotéka https://nebankovnihypoteky.net/vyplaceni-exekuci/, kterou lze využít i na jiné věci, jako třeba vyplacení exekuce, splacení pohledávek, refinancování atd. Její název zní Americká hypotéka, a nejvýhodněji ji poskytují nebankovní společnosti. K ní není potřeba dokládat účel, a v tomto případě se stačí zaručit nemovitostí, o kterou se jedná, jelikož je možno vzít si úvěr až do výše 70% odhadní ceny nemovitosti.

Categories: Peníze