Dovolená bez následků


Tím, že se otevřely hranice, otevřely se i cesty do různých zemí, které byly pro nás dříve nedostupné.Je to sice příjemné, ale přináší to s sebou i určitá rizika. Jedním z nich je možnost přivézt si domů z cest suvenýr v podobě nějaké exotické choroby.

§  Proto je potřeba si před každou cestou zjistit, jaká jsou nebezpečí a jak se proti nim chránit.
Nejlepší cestou, jak se uchránit od nakažlivých nemocí, je očkování.Některá jsou povinná a některá pouze doporučená. Pokud jste cestovatelem zodpovědným, určitě se půjdete poradit do centra cestovní medicíny, kde Vám doporučí, jaké očkování by bylo nejlepší.
Záleží na destinaci, na Vašem zdravotním stavu a na aktivitách, kterým se chcete na dovolené věnovat.

Očkování a zodpovědné chování

Základní možnosti ochrany před infekcemi jsou
1)      Profylaxe– užívání předepsaných léků před dovolenou, během ní i po ní. Tento způsob se využívá zejména v obraně proti malárii.
2)      Očkování– lékař Vám sestaví očkovací plán na míru.
3)      Změna rizikového chování– užívání kondomů v případě sexuálního styku.
Krom očkovacího plánu Vám odborník v centru předá užitečné rady v oblasti cestovního pojištění, klimatických a hygienických podmínek a další užitečné informace. Je nepochopitelné, že ačkoliv má každý cestovatel před svou dovolenou možnost poradit se, tuto možnost využívá pouhých deset procent. Ostatní zřejmě sázejí na svou obranyschopnost. Neuvědomují si, že mohou svou nezodpovědností ohrozit své blízké.
V současné době jsou v některých zemích vyžadována dvě povinná očkování

1.      žlutá zimnice– přenášejí ji komáři a zemře na ni celá polovina nakažených neočkovaných cestovatelů. Nejprve horečka, bolesti, pak žloutenka a zánět žaludku. Nemoc přenášejí komáři.
2.      meningokoková meningitida – zánět mozkových blan. Přenáší se kapénkami slin vzdušnou cestou.
 

Categories: Dovolená