Spánek

Spánek je důležitou součástí každého z nás, ať již chceme, nebo nechceme, musíme jednou za čas spát všichni. Každý jsme si jistě někdy zkusili být co nejdéle vzhůru, nespat několik dní či dělat tzv. „dvaceti čtyř hodinovku.“ Avšak jak jsme všichni zjistili, tak to není úplně možné, byť všichni spát potřebujeme. Každý z nás vydrží beze spánku jinou dobu, ale nikdo nezvládneme být vzhůru více než pár dní, a to ať se snažíme, jak se snažíme.
bruneta spí v posteli
Někteří z nás spánek milují, protože je pro ně odpočinkem od celého dlouhého a namáhavého dne, avšak jiní naopak spánek vůbec rádi nemají, protože kvůli němu ztrácí spoustu času, který by potřebovali na jakoukoli jinou činnost. A co si vlastně budeme nalhávat, spánek nám opravdu bere spoustu našeho nenahraditelného času, který můžeme využít například na práci. Ti, kteří spánek doslova milují, jsou schopni vyspávat klidně až do obědě či ještě déle. Jiní, ke kterým se řadím i já, si raději přivstanou, aby toho přes den stihli mnohem více. Ne nadarmo se totiž říká: „Ranní ptáče dál doskáče.“
Spoustě z nás může dělat bohužel ranní vstávání problém, i když nám bude zvonit budík, prostě nevstaneme, protože jsme tak unavení, že budeme líní dokonce otevřít i oči. Naštěstí existuje pár rad, jak si nastavit náš spánek tak, abychom ráno vstali neunavení.
spící liška

Správný čas spánku

Náš spánek se dělí do čtyř cyklů. Vždy, když usneme, se dostaneme do první fáze spánku, poté pokračujeme do druhé, do třetí, poté se vracíme opět do druhé a nakonec následuje fáze REM. V této fázi se nám zdají sny, hned po ní se opět vracíme do druhé fáze a vše se opakuje. Abychom se kvalitně vyspali, musíme vstát právě mezi fází REM a druhou fází spánku.
Než se zopakuje celý tento cyklus, trvá přibližně 90 minut. Tudíž bychom si měli vypočítat délku spánku vždy tak, abychom se probudili právě v tomto úseku spánku a dodržovat minimálně 5 hodin spánku.

Příklady vhodného času na usnutí, jdeme-li vstát v 7:00

·         22:00
·         23:30

Categories: Životní styl