Dávky státní sociální podpory

Že jste tento pojem nikdy neslyšeli? Myslím, že víte oč se jedná, jen se jmenují trochu lidštěji, a to přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Vyplácí je úřady práce. Dávky zohledňují příjmovou a sociální rodinnou situaci. Čím více je v rodině nepříznivých sociálních skutečností, tím více může být vypláceno sociálních dávek. Dávky mohou být nárokovány a vypláceny proto i souběžně.

vlajka v kroužku

Rodinné dávky vyplácí stát občanům, kteří o ni požádají a vznikne jim na dávku nárok. Přídavek na dítě, porodné a příspěvek na bydlení jsou dávky testované na příjmech, tzn. že se posuzují příjmy všech – zjednodušeně řečeno – společně hospodařících osob. U žádné dávky se (alespoň prozatím) netestuje majetek rodiny.

Kdežto rodičovský příspěvek a pohřebné jsou dávky netestované na příjmech, tzn. že u žádosti o tyto dávky nedokládáte na úřadu práce vaše příjmy a příjmy tzv. společně posuzovaných osob.

Do příjmů rodiny spadají hlavně příjmy ze zaměstnání, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nemocenské dávky, všechny důchody, podpora v nezaměstnanosti a rekvalifikaci, obdobné příjmy vyplácené v cizině a další.

Dávka se vyplácí v české měně a můžete si sami stanovit, zda si ji necháte zaslat na váš bankovní účet či na adresu trvalého bydliště anebo dokonce na jinou adresu.
české tisícovky

Formuláře jsou k dispozici na jednotlivých kontaktních pracovištích úřadů práce anebo jsou umístěné na webu MPSV, kde si je můžete v klidu domova přímo na webu vyplnit a vytisknout. Příp. pokud jste vlastníkem datové schránky, máte možnost vyplněné formuláře odeslat na příslušný úřad práce. Pokud nemáte datovou schránku, ale nechcete docházet na úřad práce, můžete žádost s příslušnými přílohami zaslat i poštou. Je zde ale riziko, že žádost nebo přílohy nebudou správně vyplněny. Proto Vás písemně na doručenku úřad práce vyzve k následnému doložení a vyřízení vaší žádosti se prodlužuje. Proto alespoň při prvním podání žádosti o dávku doporučuji zajít na úřad práce, případně „vystát“ frontu, řádně vše pod dohledem referentky vyplnit, vyptat se a napříště už můžete žádost s lehkým srdcem vhodit do poštovní schránky.

Categories: Www