Komáři nemají rádi bylinky

Léto s sebou přináší nejen krásné počasí, koupání a zmrzlinu, ale také určité nepříjemnosti. Jednou z nich je otravný hmyz, který kolem nás neustále krouží, bzučí a hledá vhodné místo, kde se na nás přicucne. Jedná se především o komáry.

nacucaný komár

Existuje spousta repelentů, víte ale, že se můžete chránit bylinkami, které máte kolem sebe?

Naše babičky neměly takové množství dostupných chemických prostředků a na všechno používaly, co se dalo. Měly po ruce spoustu bylinek a věděly přesně, kterou na co použít.

Pokud máte široké parapety na oknech, stačí je ozdobit bylinkami a máte záruku, že na návštěvu se k vám žádný komár, ani jiný podobný hmyz, jen tak nepodívá. Vyzkoušejte levanduli, mátu, bazalku, tymián, rozmarýn, citronovou trávu nebo yzop.
pozor komáři

S sebou do přírody

Pokud jdete na výlet do přírody nebo jenom k vodě, i tam je potřeba se chránit před bodavým hmyzem. Abyste nemuseli nosit spoustu bylinek s sebou, můžete si vytvořit tinkturu, kterou jednoduše nalijete do uzavíratelné nádobky a hodíte do kabelky.

·         Stačí vám k tomu 2 ingredience: hřebíček a Alpa nebo 50% líh. 1 čajovou lžičku hřebíčku zalijte 100 ml lihu a nechte týden louhovat v uzavřené nádobě.

·         Na složitější variantu pak potřebujete destilovanou vodu, vilínovou vodu nebo líh a různé bylinky odpuzující komáry. Svařte hrnek vody a smíchejte se 3 – 4 lžícemi bylinek, rozmixujte a nechte přikryté vychladnout. Pak už jenom stačí scedit, přilít vilínovou vodu a nalít do lahviček.

A co když už nás komár štípne?

Všichni známe to komáří štípnutí, které nás nutí si místo neustále škrábat a tím rozdráždit ještě více. Potom se dokola jenom drbeme a škrábeme. Pokud chcete tento nepříjemný pocit zmírnit, sáhněte do kuchyně po cibuli nebo jablku. Stačí jen rozkrojit a přiložit na postižené místo.  Jestli máte zahrádku, na které vám roste jitrocel, šalvěj, nebo netřesk, můžete si z nich vymačkat šťávu a místo jí potírat.
pytlíky levandule

Existuje nepřeberné množství receptů na různé odvary, tinktury a oleje. Na těchto přírodních repelentech je skvělé, že neobsahují žádné chemické látky a nemají žádné vedlejší účinky. Vyléčí tak pouze to, co potřebujete, a nezanechají na vašem těle žádné škody.

Categories: Zdraví