Jak si pustit do bytu slunce jen když sami chceme?

Slunce je nedílnou součástí našeho života, pokud zrovna nebydlíme za polárním kruhem. Většinou ho vítáme jako životadárnou složku, která v nás vyvolává lepší náladu a naplňuje nás energií. Někdy však třeba sluneční svit trochu zkrotit a to pokud možno jinak než nalepením nevzhledné reflexní folie.
stará jídelna

Vnitřní stínicí prvky

Závěsy, záclony a vnitřní žaluzie a rolety jsou nejjednodušším a nejlevnější m způsobem stínění a dají se snadno aplikovat i na stará okna. Je to typ prvků, který má největší vliv na vzhled interiéru, lze je snadno měnit a nabízejí nejbohatší škálu vzorů. Nicméně efektivita stínění je ze všech variant nejnižší a schopnost nepropustit do interiéru teplo ze slunce je téměř nulová. Podobně jsou na tom i meziokenní žaluzie. Proto je nejvhodnější tento typ prvků používat jen doplňkově k dalšímu druhu stínění.

Pohyblivé venkovní stínicí prvky

Okenice a vnější rolety a žaluzie udávají hlavně venkovní ráz domu. Jsou velmi efektivním způsobem stínění jak před slunečním svitem, tak i před teplem, které pohlcují a odrážejí již v exteriéru. Výhodou je, že mnozí dodavatelé nabízejí výrobky, které jsou zabudované, takže pokud zrovna nemáte roletu či žaluzii staženou, vůbec není vidět, naopak okenice jsou vidět stále, ale mohou se stát zajímavým ozdobným prvkem na fasádě. Nejnovější výrobky se samy regulují podle čidel, která měří rychlost větru či intenzitu slunečního záření, popřípadě se dají naprogramovat dle individuálních požadavků uživatele a stát se tak součástí tzv. „chytrých domácností“.