Těžká volba

Mnoho rodičů si přeje, aby jejich dítě vystudovalo vysokou školu, ale přiznejme si to, za prvé pracovní trh nepotřebuje tolik vystudovaných lidí a za druhé, ne všechny děti mají na to, aby vysokou školu vystudovaly. A je to tak dobře, protože je hodně oborů, které potřebují šikovné a zručné lidi, kteří se, jak se říká, budou živit rukama.

Pokud je vaše dítě manuálně zručné a rozhoduje se, na jakou střední školu jít, nenuťte jej jít na školu jen proto, že si přejete, aby měl maturitu. Pokud víte, že je šikovný, že by ho bavilo opravovat auta, nebo opracovávat dřevo či kov, není důvod ho nenechat studovat na učňovském oboru.

instalatér

Pokud někoho firmy budou neustále hledat, jsou to šikovní dělníci, kteří budou vyrábět kvalitní výrobky a nebudou vyrábět zmetky. Dělníky, kteří budou umět bezchybně vyřezat metrický zavit, opravit auto, aby opět jelo nebo svařovat vodovodní potrubí, tak aby bylo absolutně vodotěsné.

Šikovný instalatér, řezbář, automechanik a mnoho dalších profesí, to je ideální začátek pro založení vlastní firmy a v konečném důsledku možná bude úspěšnější než student vysoké školy, který skončí někde v kanceláře i bude dělat práci, která ho nebude bavit.

Založit si vlastní firmu a být sám sobě pánem, to není tak špatná vize. Stačí vyučit se v oboru, být šikovný a nebát se. Po šikovných řemeslnících bude sháňka neustále a tak se o svou budoucnost rozhodně nemusíte bát.

dělník

Nenuťte děti studovat, pokud nejsou studijní typ a škola je nebaví. Možná budou daleko spokojenější v učňovském oboru a pokud někdy dospějí k rozhodnutí, že si potřebují dodělat maturitu, nikdy není pozdě se do školních lavic vrátit. Ale třeba založí svou vlastní elektrikářskou nebo instalatérskou firmu a budou žít spokojený život i s obyčejným výučním listem.

Rozhodnout se o svém budoucím povolání je těžký úkol, volte dobře.

Categories: Nákupy