Obezita, častý problém


Obezita je problém dnešní doby. Obézních lidí přibývá a mnoho z nich si neuvědomuje, že se jedná o problém, který by mohl vyústit v závažné zdravotní komplikace. Hektická doba a každodenní stresy nás mnohdy donutí k nevhodnému stravování. Na oběd máme krátkou pauzu, potřebujeme se tedy rychle najíst. Ke svačině si dáme čokoládovou tyčinku nebo sladký koláček. K tomu ještě máme sedavé zaměstnání a problém je na světě. Náš energetický příjem, se rozhodně nevyrovná naší vydané energii. Právě v tuto chvíli se v tukových buňkách hromadí škodlivý tuk. Obezita není samozřejmě jen důsledkem nesprávného životního stylu. I genetické předpoklady a zdravotní stav, naši váhu ovlivňují.
hamburger s francouzskými hranolky.jpg
Čím je obezita nebezpečná?

–        hrozí větší riziko kardiovaskulárních onemocnění, infarktu, cévních mozkových příhod, vysokého tlaku a diabetu

–        dále hrozí ztučnění jater, zánět slinivky

–        onemocnění tlustého střeva a konečníku

–        celulitida

–        poruchy menstruačního cyklu

–        bolesti páteře a končetin z důvodu zatížení kloubů

–        psychické problémy
váha 84,7.jpg 
Jak zhubnout?

Problémem obézních lidí, je sice touha zhubnout, bohužel pokusy o hubnutí ve většině případů selžou nedostatkem pevné vůle.

Hubnutí by měli obézní lidé zahájit v prvé řadě úpravou jídelníčku. Je důležité sestavit jídelníček tak, aby tělo přijímalo množství energie v optimálním poměru. V jídelníčku by měli být omezeny hlavně cukry a tuky.

Pokrmy by měli být rozmanité, aby tělu dodali vše, co potřebuje.

Ti, kdo se rozhodli držet dietu, by se měli stravovat v pravidelných intervalech několikrát denně. Pravidelné stravování nastartuje správný metabolismu. Při hubnutí nezapomeňte, že důležitý je pravidelný pohyb. Nemusíte zrovna běhat. Vydejte se na svižnou procházku. Choďte do schodů, projděte se pěšky jednu zastávku nebo se vydejte do práce po svých.

Při hubnutí je důležité, dodržování pitného režimu.

Categories: Zdraví