Božské uzené mandle.

Mandle jsou u nás jedny z nejznámějších ořechů, jsou plodem stromu mandlovníku, který se v našich podmínkách pěstovat nedá, přesto je všichni dobře známe. Na mandlovník je u nás bohužel dost chladné počasí, stromu samotnému by to asi ani nevadilo, ale jeho květy mráz prostě nesnesou. A protože květy mandlovníku milují časné jaro, kdy zde ještě kralují mrazíky, prostě mandloň nemá vůbec šanci odplodit své lahodné plody. Možná se vyskytuje pár mandloní v nejteplejších moravských oblastech, kde mají trochu větší šanci odkvést bez úhony, ale veliké a každoroční pěstitelské úspěchy se nemohou očekávat ani tam, zvlášt v posledních letech, kdy je počasí tak vrtkavé. Mandloni se daří ve středomoří, tam je prostě doma, přes zimu nasaje vodu, protože tato část roku tam bývá hodně deštivá, brzy z jara vyhodí své romantické kvítky, které už nejsou ohroženy mrazíky a přes léto bez problémů snáší dlouhá sucha a přitom si lebedí ve vyšších teplotách. Na podzim rozloupne sametovou slupku svého plodu, která zelené zbarvení promění na hnědavé a nabídne svoji úrodu.

mandloň

Samotná mandle je uschovaná v tvrdé skořápce, lehce zvrásnělé, něco mezi skořápkou našeho domácího lískového ořechu a vlašského ořechu. Je potřeba mandli skořápky zbavit a teprve poté je vhodná ke konzumaci. Pokud rádi mlsáte, často si koupíte různé bonbony, brambůrky, ořechy a jiné pochutiny. Jste zvyklí je chroupat u televize, nebo domácích pracích, často i v práci, zamyslete se nad těmito pamlsky.

mandle

Zkuste udělat něco pro své zdravější stravování a omezte pokud možno škodlivé potraviny. Určitě víte, že cukr škodí. Dobře, nebojte se, že vám zabavíme všechny sladké tyčinky a jiné dobroty, ale zkuste je omezit na polovinu. To samé s brambůrky a slanými pochutinami, tam cukr sice není, často jsou ale nad míru mastné. Také omezit. Na ořechy vám nesáhneme. Ty jsou opravdu zdravé, těmi nic nezkazíte. Pro tentokrát zkuste uzené mandle 1kg Vesela-veverka. Jsou naprosto výjimečné a určitě si je zamilujete.

Categories: Nákupy