Jak prodloužit životnost kovů

Kvalitní příprava je základ

 Nejprve se musí povrch důkladně očistit- zbavit koroze, prachu a mastnoty. Jen tak bude zaručena dokonalá přilnavost nové barvy. Volné částice zlikvidujte ometením nebo vysátím. Na malé plochy postačí ocelový kartáč nebo brusný papír. Pro odstranění starého nátěru u větších ploch lze použít vibrační brusku nebo vrtačku s drátěným kotoučem. Nežádoucí rzi se jednoduše zbavíte odrezovačem nebo otryskáním povrchu.

malířské potřeby
Jak vybrat správný nátěr?

Nový, nenatřený povrch stačí odmastit, nechat uschnout a rovnou natírat. Ale pozor, na pozinkované povrchy a povrchy lehkých kovů je třeba si pořídit speciální barvu. Obyčejná barva by se na povrchu dlouho neudržela. I z tohoto důvodu se například nově namontované pozinkované okapy nechávají i několik let nenatřené. Pokud je povrch kovu naopak zrezivělý, nezoufejte, stačí jej pomocí drátěného kartáče očistit od drolivé rzi a následně postupovat jako v případě nového materiálu.


Jak na to? Je to snadné!

Velmi důležité je správné provedení prvního nátěru. Ten provádíme ihned po odmaštění materiálu antikorozní vrstvou. Barva proti korozi (tzv. základová barva) chrání, a brání pronikání vody k podkladu. Navíc funguje jako spolehlivý spojovací článek mezi kovem a vrchní vrstvou barvy. Barva se nanáší pomocí plochých či kulatých štětců nebo s využitím válečku. Moderním způsobem je nanášení barvy pomocí stříkací pistole, díky které dosáhnete hladšího povrchu beze stop po štětci. Výhodný je tento postup především pro rozměrnější plochy. Vždy je dobré se řídit konkrétními návody k jednotlivým produktům.

kovová konev
Vyčkejte na ideální počasí

Pro nátěry ploch ve venkovním prostředí, jako jsou např. vrata nebo plot, se důrazně doporučuje pracovat za vhodných povětrnostních podmínek. Vítr může kapičky barvy odnášet nežádoucím směrem. Nevhodné jsou i vysoké teploty, které mohou způsobit přeschnutí barvy a snížit tak kvalitu nátěru. Jako optimální teplota pro natěračské práce se uvádí 10 – 25 °C. Vlhkost vzduchu by přitom neměla přesáhnout 75 %. Proto se nedoporučuje natírat bezprostředně po dešti, i když se zdá, že vše v okolí již uschlo.

Summary

Categories: Životní styl